Látnivalók

Látnivalók Algheróban
Alghero bővelkedik a látnivalókban, nem véletlen, hiszen már a kőkorszak óta lakott terület. Legtöbben gyönyörű strandjai és nevezetességei miatt keresik fel a világ minden tájáról. A város környékén  számos régészeti emlék található, ahol a nurági civilizáció csonka, kúp alakú épületei még ma is láthatóak. Ezek közé tartozik a híres Anghelu Ruju temetkezési hely vagy éppen Palmavera, ami nyitva áll a látogatók előtt.

Most pedig jöjjenek Alghero legfontosabb és legérdekesebb látnivalói:

Városfal: érdemes egy sétát tenni a városfalon, mert csodás kilátásban lesz részünk a Capo Caccia irányába. Az óváros girbegurba utcái után kellemes egy esti sétát tenni itt a városfalon. Sok hangulatos étterem és bár van a városfal közelében, ahová beülhetünk egy pohár italra és élvezhetjük a kilátást vagy éppen naplementét is nézhetünk.

Alghero városfala
Alghero városfala – Forrás: Pixabay

Az eredeti városfal a 13. században épült, de 1354-ben, amikor a katalánok meghódították, nagy részét újjá kellett építeni, mert nem volt már túl jó állapotban. II. Ferdinánd aragóniai király – más néven: Katolikus Ferdinánd – a 16. században újból megerősítette, hogy a városnak megfelelő védelmet biztosítson. 7 tornya és 3 erődje van.

Kikötő: északra az Óvárostól van a kikötő. Mindeféle hajót láthatunk a jachtokról kezdve, a halászhajókon át a sétahajókig. Vízisport központ is működik itt. Az északra fekvő Grotta di Nettuno-hoz innen indulnak a hajók (az út csak 30 perces).

Bastione La Maddalena: ha északról közelítjük meg a várost ez lesz az első épület, ami szembetűnik. Ezen a különleges helyen nyaranta szabatéri mozi vetítéseket tartanak.

Piazza Civica: az Óvárosba a Bastione La Maddalena-n keresztül érkezünk és a Piazza Civica-ra jutunk, ahol számos étterem és üzlet található. V. Károly német-római császár itt – a Palazzo d’Albis-nál – tartotta híres beszédét a szardíniaiaknak mielőtt a törökök elleni csatába, Afrikába indult.

Cattedrale di Santa Maria: a 14. században épült Alghero katedrálisa, amelyet 200 évvel később katalán gótikus stílusban építettek újra, kápolnái a mai napig ennek a nyomát őrzik, de reneszánsz és a neoklasszikus jegyek is fellelhetők rajta.

Via Carlo Alberto:  Ezen az úton található a San Francesco-templom – Chiesa di San Francesco – ami a katalán építészet egyik legszebb példája Szardínia szigetén. Nyáron koncerteket szerveznek, refektóriumában pedig az év többi részén kiállításokat. Az utca déli végén – a Piazza Ginnasio-n – pedig a 17. századi jezsuita San Michele-templom látható.

Via Principe Umberto: a Via Carlo Albertoval párhuzamos csendes utca. A Teatro Civico is itt található, ahol az előadások a téli időszakra koncentrálódnak, de az év többi részében is szerveznek 30 perces idegenvezetős túrákat a történelmi épületben.

Torre del Portal: a zsidó közösség építtette 1360-ban és azon tornyok egyike, ami még ma is látogatható. Legnagyobb termében általában kiállításokat szoktak szervezni és ha kedvünk van, fel is sétálhatunk a tetejére, ahonnan csodálatos kilátás nyílik az egész városra és a tengerre.

Torre dell’Espero: a városfal részét képezi és a 16. században épült Torre Sulis, ahogy a helyiek hívják. Vincenzo Sulis itt raboskodott 22 évig, miután felkelést szervezett a francia sereg ellen.  Falai 30 méterre magasodnak a tenger fölé.

Palazzo D’Albis: a 16. században épült Palazzo D’Albis az aragóniai építészet gyöngyszeme. 1541 októberében V. Károly német-római császár itt lakott.

Palazzo Carcassona Real: a 15. század vége felé építették ezt a palotát a zsidó negyedben, ami a tehetős Carcassona család otthona volt. A spanyol inkvizíció ideje alatt 1492-ben a szardíniai zsidókat elűzték a városból és maga a Carcassona család is keresztény hitre tért.

Grotta di Nettuno: a Neptun-barlangot a 19. században fedezték fel és azóta is az egyik legismertebb és legkedveltebb turistalátványosság Algero környékén és szinte egész Szardínia szigetén. A várostól nyugatra található, autóval vagy hajóval is megközelíthető.

Neptun-barlang - Szardínia
Neptun-barlang – Szardínia – Forrás: Pixabay

A hajós túrák Alghero kikötőjéből indulnak, nyaranta óránként, míg ősszel és tavasszal ritkábban. A jegy ára 10 euró személyenként, de ez nem tartalmazza a belépő árát a barlangba. A hajóút kb. 30 perces, a túra a barlangban pedig 2 órás. A hajóút során gyönyörű helyeket csodálhatunk meg, ezek közé tartozik Porto Conte festői öble és Capo Caccia függőleges sziklafalai. Rossz idő esetén a hajók természetesen nem indulnak.

Hajóval a Neptun-barlanghoz
Hajóval a Neptun-barlanghoz – Forrás: Pixabay

Autóval is eljuthatunk a barlanghoz, 45 perces az út és legalább olyan festői helyeken vezet, mint a hajóút. A világítótorony közelében egy kis parkolóban tudunk leparkolni és onnan 656 lépcső vezet le a barlanghoz. 1954-ben vésték ki a sziklából a lépcsősort, amit Escala del Cabriol-nak neveznek (kecske lépcsője). Amikor szelesebb az idő a sziklákra csapódó hullámok csodálatos látványt nyújtanak. Kb. 15 percig tart lefelé az út gyalog.

Érdemes úgy érkeznünk a barlanghoz, hogy a túra kezdetére odaérjünk, ami 45 perces és 10 euróba kerül. Az idegenvezető olasz, angol és néha német és francia nyelven mutatja be a barlangrendszert, amit a 18. században halászok fedeztek fel. Különleges fénnyel világítják meg a Neptun-barlang cseppköveit. Elméletileg nem lehet vakuval fényképezni a barlangban és tapogatni a cseppköveket, sajnos ezt sokan nem veszik figyelembe.

Szardínia
Szardínia – Forrás: Pixabay